AKO SPRÁVNE POSTUPOVAŤ PRI ÚNIKU VODY ALEBO VYTOPENÍ DOMÁCNOSTI?
Uzavrite hlavný uzáver vody. Prvým krokom je jednoznačne uzatvorenie hlavného uzáveru vody – jedine tak je možné predísť ďalším škodám. Uzatvárací ventil sa nachádza spravidla v kuchyni alebo kúpeľni, prípadne pred vodomerom. Po jeho uzatvorení dôjde k úplnému zastaveniu vody v domácnosti. Únik vody môže mať evidentnú príčinu, ktorú by malo byť jednoduché izolovať – napríklad umývačku riadu alebo práčku, unikajúci vodovodný kohútik alebo toaletu. Súčasťou všetkých týchto spotrebičov a sanitárnych zariadení býva izolačný ventil, ktorého otáčaním v smere hodinových ručičiek zastavíte prítok vody. Pokiaľ do domácnosti uniklo skutočne veľké množstvo vody, je na mieste vypnúť tiež elektrinu a plyn, avšak iba za predpokladu, že to je možné bezpečne vykonať.
Identifikujte zdroj priesaku alebo vytopenia. Únik vody v domácnosti môže mať niekoľko potenciálnych zdrojov a môže byť pomerne ťažké rozpoznať ten pravý. Problémom môže byť narušené potrubie, ale tiež zle utesnená vaňa alebo sprchový kút či netesniaca strecha, avšak tiež problém u susedov.
Zbavte sa všetkej vody. Odsať alebo vytrieť všetku vodu nahromadenú priesakom či vytopením je absolútnou prioritou. Čím dlhšie by sa voda v domácnosti nachádzala, tým väčšie škody by napáchala. Pri skutočne rozsiahlom vytopení je často potrebné odsať vodu čerpadlom, ktoré sa umiestňuje na najnižšie položené miesto vytopenej oblasti. Menší objem vody je možné vysať vysávačom s vodným filtrom.
Neodkladne začnite s dôkladným sušením. Už po 24 hodinách dochádza následkom zvýšenej vlhkosti k množeniu baktérií spôsobujúcich dýchacie ťažkosti, astmu a alergie. Preto je celkom nevyhnutné priestor vysušiť čo najskôr, ako to bude možné. Nechajte vyschnúť všetky spotrebiče a elektrické zásuvky a odstráňte všetok namočený nábytok a koberce. Otvorte všetky okná a nechajte všetky miestnosti vyvetrať. Skontrolujte tiež steny – pokiaľ voda zasiahla steny zo sadrokartónu, bude nutné ich zbúrať a vymeniť. Poslednou fázou je požičanie odvlhčovača, ktorý do seba natiahne prebytočnú vlhkosť, ktorá sa v miestnosti nachádza. Pred spustením odvlhčovača zavrite všetky okná.
Zaistite, aby sa táto situácia už nikdy neopakovala. Hneď ako sa upratovanie dokončí a všetko bude ako predtým, začnite premýšľať nad tým, ako svoju domácnosť ochrániť pred možnými budúcimi problémami s vodou. Okrem bežných opatrení, ako je pravidelná kontrola potrubia a prídavné opatrenia počas tuhých zím (častým problémom sú prasknuté rúrky následkom mrazu), sa mnoho ľudí rozhodne pre investíciu do systému prevencie proti vytopeniu. Taký systém ponúka svojim používateľom dokonalý pokoj na duši prostredníctvom neustáleho monitorovania vlhkosti a automatickej detekcie priesakov. Dokáže však oveľa viac, ako len detekciu úniku vody. Inteligentný systém prevencie proti vytopeniu vás dokáže na prípadný únik upozorniť prostredníctvom notifikácie na mobilnom telefóne a automaticky uzavrieť hlavný uzáver vody, takže voda sa zastaví skôr, ako stihne spôsobiť vážne škody.
Zistite viac o systéme prevencie proti vytopeniu GROHE Sense