ŠKODY SPÔSOBENÉ ÚNIKOM VODY PREDSTAVUJÚ PROBLÉM DOMÁCNOSTÍ ČÍSLO JEDEN

Je ľahké prepadnúť ilúzii, že vám sa to stať nemôže. Avšak pravdou je, že sa s vytopením alebo priesakom v nejakej podobe stretla viac ako polovica domácností. A hneď ako k vytopeniu dôjde, následky bývajú katastrofálne.

Kde najčastejšie dochádza k únikom vody?

Úniky vody v domácnosti mávajú niekoľko často sa opakujúcich príčin. Môže ísť o niečo jednoduché, napríklad o upchatý drez alebo poruchu práčky či umývačky riadu. V zimných mesiacoch je najväčšou hrozbou námraza, pretože zamrznuté potrubie má tendenciu praskať. A nakoniec – príčina úniku ani nemusí byť vo vašom byte. Stačí, aby mal váš sused pokazenú práčku, ktorá vytopí celú kúpeľňu. Následky pre váš byt budú v takom prípade rovnako devastujúce.

Koľko stojí vyrovnať sa s následkami vytopenia?

Stačí drobný únik, upchatý drez alebo prasklinka v potrubí, aby vaša domácnosť čelila ničivým škodám, ktoré váš rodinný rozpočet pripraví o desiatky tisíc. A to nehovoriac o strese a vybavovaní, ktoré sa s nápravou škôd neodmysliteľne spája. Závažný únik vody nezničí iba váš nábytok, ale predovšetkým koberce a steny. Čím dlhšie únik vody trvá, tým rozsiahlejšie budú škody. Často býva potrebné vodu odsať čerpadlami a znížiť vlhkosť špeciálnymi odvlhčovačmi.

A to najhoršie ešte len príde – výmena kobercov, ošetrenie presiaknutého muriva a vymaľovanie celej domácnosti. K tomu si ešte pripočítajte fakt, že vytopená domácnosť je často neobývateľná, takže bude celá vaša rodina nútená nájsť si počas likvidácie škôd náhradné bývanie, a zistíte, že škody spôsobené vodou sú mimoriadne vážne. A že stojí za to sa pred nimi ochrániť.

Možno si myslíte, že vám sa to stať nemôže.

V skutočnosti sa však už každá druhá rodina stretla aspoň raz so škodami spôsobenými vodou. Preto ponúkame jedinečný systém inteligentnej prevencie pred vytopením, ktorý vám bude poskytovať prehľad o stave vody vo vašej domácnosti a ochráni vás pred najhorším.

KEĎ SA VODA VYMKNE Z RÚK, VAŠA DOMÁCNOSŤ JE BEZBRANNÁ

Kedykoľvek a kdekoľvek K úniku vody môže dôjsť kdekoľvek v domácnosti. A kedykoľvek.

Na rýchlosti záleží Keď dôjde k úniku vody, v polovici prípadov dochádza tiež k poškodeniu stien. Keďže sa pleseň začína rozrastať už po 24 hodinách, je potrebné konať okamžite.

Pozor na potrubie 65 % škôd spôsobených vodou začína prasknutým alebo netesniacim potrubím, čo znamená, že si problém nemusíte ani všimnúť, kým už nebude neskoro.

Kvapka, ktorá vytopí celú domácnosť Drobné úniky vody, napríklad z netesniaceho potrubia, záchodu alebo sprchy, sú príčinou 28 % škôd spôsobených vodou. Tieto zdanlivo zanedbateľné úniky sa často prehliadajú mnoho mesiacov alebo dokonca rokov, počas ktorých môžu celkom narušiť štruktúru stien alebo podláh a spôsobiť tak obrovské škody.

Nebezpečenstvo námrazy Potrubie môže zamrznúť počas dlhej zimy najmä v miestnostiach alebo domoch, ktoré nie sú často navštevované alebo kontrolované. Najčastejšou príčinou vytopenia domácnosti je prasknuté potrubie, ktoré môže o niekoľko okamihov viesť k veľmi vážnym škodám

SKUTOČNÉ A DESIVÉ ŠTATISTIKY O ŠKODÁCH SPÔSOBENÝCH VYTOPENÍM

54 % domácností sa niekedy stretlo s vážnymi problémami s vodou. (1)

65 % prípadov sa týkalo vodovodného potrubia. (2)

V 93 % prípadov sa dalo škodám predísť. (3)

Priemerné náklady spojené s opravami škôd v Európe sú 2 297 eur. V 28 % prípadov poisťovňa škody nikdy nepreplatí. A pokiaľ áno, dostane klient späť priemerne iba 61 % celkových nákladov. (1)

V roku 2015 bolo len v samotnom Nemecku hlásených 1,1 milióna prípadov škôd spôsobených vodou. (4) 

Už po 24 hodinách dochádza následkom zvýšenej vlhkosti k množeniu baktérií spôsobujúcich dýchacie ťažkosti, astmu a alergie. (5)

Prasknuté potrubie nie je v 41 % okamžite odhalených, takže nielen, že sa voda dostane tam, kam nemá, ale dôjde tiež k veľkým stratám. (2)

K detekcii malých praskliniek dochádza v 61 % prípadov až po 1 týždni alebo dokonca neskôr. (2)

Voda môže spôsobiť veľa problémov. Želáte si dozvedieť sa viac?

Prečítajte si celý prieskum o vodnej bezpečnosti

Majte, prosím, na pamäti, že text je k dispozícii iba v angličtine.

Čítať Ďalej

ČÍTAŤ ĎALEJ

Je ľahké prepadnúť ilúzii, že vám sa to stať nemôže. Avšak pravdou je, že sa s vytopením alebo priesakom v nejakej podobe stretla viac ako polovica domácností. A hneď ako k vytopeniu dôjde, následky bývajú katastrofálne.

Inteligentný vodný senzor

Preskúmajte GROHE Sense

Inteligentný ochranca vašej domácnosti.

Preskúmajte GROHE Sense Guard

Aplikácia pre osobné vodohospodárstvo.

Objavte aplikáciu GROHE Sense app

(1) The ConsumerView, January 2017, Quantitative Assessment Europe
(2) The ConsumerView, May 2017, Quantitative Assessment Europe
(3) ACE-Group: http://www.businesswire.com/news/home/20110404007195/en/ACE-Private-Risk-Services-Study-Identifies-Type
(4) By German insurers: http://www.gdv.de/zahlen-fakten/schaden-und-unfallversicherung/wohngebaeudeversicherung

(5) https://irp-cdn.multiscreensite.com/c4e267ab/files/uploaded/Rf7chFZfSe2cTKWmjbMA_WHO_Guidelines%20for%20Indoor%20Air%20Quality_Dampness%20and%20Mould_2009.pdf