Projektovanie efektívneho pracovného priestoru

Kuchyňa je stredobodom každej domácnosti. Dizajn kuchyne musí spĺňať všetky požiadavky používateľov, pri raňajkách aj relaxácii s priateľmi. Pred tým, ako začnete s projektovaním, zvážte všetky úlohy a aktivity, na ktoré budete kuchyňu využívať, a pri návrhu na ne myslite.

Veris Sink mixer

Rozvrhnutie kuchyne

Veľkosť aj tvar kuchyne vám pomôže definovať najlepší spôsob, akým priestor využiť. Aktivity v kuchyni sa sústredia predovšetkým okolo drezu, sporáka či varnej dosky a pracovnej plochy. Tieto oblasti by mali byť rozmiestnené do trojuholníka v priestore, ktorý nebude prekážať pri prechádzaní. Hovorí sa mu pracovný trojuholník a ide o najefektívnejší spôsob rozmiestnenia súčastí kuchyne, keďže znižuje čas potrebný na prechádzanie medzi jednotlivými stanovišťami.

Je možné, že na vytvorenie optimálneho rozvrhnutia bude potrebné premiestniť napr. vývod vodovodného potrubia, elektrické rozvody alebo odpadové zberače.

Umiestnenie základných prvkov

V ideálnom prípade by sa po bokoch sporáka a drezu mala nachádzať voľná pracovná plocha. Voľne stojace sporáky kuchyni dávajú takmer profesionálny vzhľad. Ak preferujete zabudované spotrebiče, zvážte umiestnenie jednej alebo dvojitej rúry do stĺpca, keďže je ich použitie v tejto polohe praktickejšie.

Pamätajte, že spotrebiče, ako sú rúry alebo umývačky riadu, potrebujú viac priestoru na pohodlné otvorenie a obsluhu. Ak umiestnite umývačku vedľa drezu, budete môcť riad pred umiestnením do umývačky pohodlne opláchnuť.

K7 Sink mixer

Štýl a dizajn

Zvážte množstvo úložného priestoru, ktorý budete potrebovať na uloženie potravín, hrncov, riadu a malých spotrebičov. Umiestnením širokých zásuviek na panvice a hrnce medzi drez a varnú dosku vytvoríte dostatočný priestor pre varnú kanvicu, hriankovač a ďalšie často používané spotrebiče.

Nástenné skrinky spravidla robia z malej kuchyne opticky ešte menšiu. Prostredníctvom presklených dvierok alebo ich kombinácie s otvorenými regálmi bude mať kuchynská linka odľahčený vzhľad. Populárne sú dnes vysoké, výsuvné potravinové skrinky, ktoré umožňujú ľahký prístup k uloženým potravinám. Vysoké skrinky je možné použiť na umiestnenie zabudovaných spotrebičov, prípadne ako úložný priestor navyše

Kuchyňa s jedálnou
Otvorené kuchyne spojené s jedálnou sú dnes veľmi populárne. Ak to vaša miestnosť umožňuje, oddeľte kuchynský priestor od jedálne pomocou ostrovčeka. Výberom odlišného materiálu pracovnej dosky oddelíte kuchynský priestor od jedálneho a zvýšite jeho atraktivitu. Voľné miesto je taktiež možné využiť pre raňajkový bar slúžiaci na neformálne stolovanie či druhý drez.

Profesionálna drezová batéria K7

Odporúčané produktové rady

K7

Minta Touch

Zedra Touch

Zedra

Zedra